Budowa ogrodzenia

Jak wybrać materiał i dobrze zaplanować elementy ogrodzenia?

Materiały i forma ogrodzenia powinny być dopasowane do stylu domu, ale także do charakteru otoczenia i sąsiedniej zabudowy. Nie przypadkiem typowe formy ogrodzeń zależą w dużej mierze od okolicy – inaczej grodzi się duży teren na wsi, inaczej małą działkę miejską. Radzimy, na co zwracać uwagę przy wyborze materiału na ogrodzenie. Dlaczego ważne jest dobre zaplanowanie elementów ogrodzenia tj. brama wjazdowa, furtka, skrzynka na listy, skrzynkę gazową i elektryczną.

Bardzo często w planach miejscowych nakazuje się budowę ogrodzeń ażurowych lub zabrania wykonywania ogrodzeń jako pełnych powyżej 0,5 m nad terenem, co wynika nie tylko z potrzeb estetycznych, ale także z konieczności ochrony ekosystemów, bo pełne mury uniemożliwiają migrację małych zwierząt.

W takim przypadku w ogrodzeniu możemy wykonać tylko odcinki pełnego muru – jako filary w narożach czy przy furtce ogrodzeniowej. Może to bardzo ładnie wyglądać w połączeniu z ażurowym wypełnieniem czy roślinnością pomiędzy filarami.

Z kolei w osiedlu domów przy ulicy warto zwrócić uwagę, czy wybrany materiał na ogrodzenie będzie odporny na zachlapywanie przez przejeżdżające samochody czy odpryski deszczu z chodnika. W takiej sytuacji warto postawić na droższe materiały jak klinkier czy betonowa cegła albo zastosować żywopłot, który sam się oczyszcza z brudu.

To oczywiście brama wjazdowa i furtka, skrzynka na listy, numer domu i oświetlenie. Ważne jest wkomponowanie skrzynek przyłączeniowych gazu i elektryczności, które muszą być stale dostępne od zewnątrz i stawiane w linii ogrodzenia. Na terenach nieskanalizowanych umieszcza się w ogrodzeniu szybkozłaczkę rury doprowadzonej do zbiornika asenizacynego, by nie trzeba było otwierać włazu szamba, wóz nie musiał wjeżdżać do środka ani ciągnąć brudnej rury po działce.
źródło: murator.pl